Mõtted ja soovitused
Kirjutan lapsevanemate omavahelise negatiivse suhtlemise mõjust laste enesehinnangule, sest olen selle teemaga kokku puutunud nii enda isiklikus elus kui ka klienditöös. Arvatavasti paljud inimesed võivad siinkohal mõelda, et see neid ei puuduta, kuid nii sageli oleme oma hoiakus teise lapsevanema suhtes siiski negatiivselt meelestatud. Ka kinnitab värskelt avaldatud statistikaaruanne, et kõige enam vägivalda kogetakse paarisuhtes (Bruns, 2023).
7/1/2023 Tee pai kallile!Kallistused, silitused, paitamine, hoidmine, füüsiline kontakt - need on iseenesest mõistetavalt tervisele kasulikud ja kõik teavad seda. Samas on huvitav mõelda, et inimkond peab vahel esmastest ja instinktiivsetest toimimisviisidest kaugenema, et siis uuesti teaduslikult tõestada kuidas need loomulikud asjad on ikka head.
Nii maadleme ühiskonnas ikka veel tagajärgedega, mis varasemalt kurja tehtud. Vastsündinud beebide emadest eraldamine on üks selline teema. Eelmisel sajandil rutiinselt ja kahjuks ikka veel liiga sageli esinev probleem. Arvan, et selline kõikide loomulike instinktide vastane tegevus mõjutab veel mitmeid põlvkondi. Lisaks traumale, mille saavad beebid ja mille mõjudest saavad kaasa rääkida nii trauma tagajärgedega tegelevad terapeudid, kui ka kiindumusteooriat tundvad inimesed, saavad trauma ka emad. Ema jaoks soodustab beebist eemal olemine sünnitusjärgse depressiooni esinemissagedust, mis on aina sagedamini esinev probleem. Lisaks vajavad beebieas traumeeritud täiskasvanud sageli hulgaliselt teraapiat, et seda kõike tervendada. On küll rõõmustav, et on tublisid teadlasi, kes püüavad igal viisil näidata kuidas sellised loomulikud asjad ikka head on. Nii jäi mulle silma üks uurimustöö, mis kinnitab kenasti loomuliku ja instinktiivse vajaduse headust. See uurimistöö räägib kuidas vastsündinutele tehtav õrn massaaž aitab hoida bilirubiini taseme madalamal. Lisaks saab siis ka beebi seedesüsteem oma tööd efektiivsemalt teha. Enamus inimeste jaoks täiesti loomulik, et me nii tahame oma vastsündinut kaisus hoida, teda paitada, vaadata ja musitada, mis kõik on beebile nii vajalik. Loomulikult on hell, armastav puudutus vajalik ka täiskasvanu jaoks, et me ikka terved püsiks. Seega, tee üks armastav pai iseendale ja siis mõnele kallile inimesele ja me püsime tervemad! Massaaži ja bilirubiini taseme mõõtmise uurimistöö allikas: Hosein, D., Sanaz S., Mamak, S., Edith H. (2016). Effects of baby massage on neonatal jaundice in healthy Iranian infants: A pilot study. Elsevier, 22-26, DOI: 10.1016/j.infbeh.2015.10.009 22/4/2021 Sünnitusabi teenusest ja unistustestMa olen siiralt õnnelik, et Eestis on sünnitamine ja kogu selle juurde kuuluv meditsiiniline teenus nii heal järjel ja on kuhjaga väärt meditsiini personali, kes armastab oma tööd ning teeb seda südamega. Kuna sünnitamine on pere elus väga olulise tähtsusega suursündmus, siis armastusega enda tööd tegevad töötajad on kingitus ühiskonnale. Sünnitamine pole pelgalt lapse saamine. See on kogemus, mis võib mõjutada peret, aga eriti naist, nii positiivselt kui ka negatiivselt. Positiivse kogemuse korral on sageli ka kõik järgnev rahuldust pakkuv - naisest ja mehest saavad ema ja isa, kes arenevad terve perena, olles rahul ja õnnelikud.
Vastupidiselt positiivsele kogemusele, teame me kõik kedagi, kellel pole nii hästi läinud - 10/10/2020 Inge 7 soovitust heaks sünnituseks1. Kui võimalik, osale sünnituseks ettevalmistaval kursusel, joogatreeningul, rasedate toetusgrupis vm.
2. Õpi jälgima oma hingamist ja mõtteid. Pane tähele, kas ja kuidas sa hingad ning millest mõtled. Samuti õpi märkama oma füüsilist keha. Kuidas tunned ennast oma kehas, kui tulevad sellised mõtted, nagu tulevad? 28/8/2020 Laulutund – rasedusring september 2020
Tund toimub neljapäeviti kell 10.00-10.45 ja kuutasu on 40€. Kõhubeebide rühmatunni mõte on alustada koos kasvamist ja muusika tegemist lihtsalt varem - siis kui beebi on ema kõhus. Beebi kõrvad hakkavad ema kõhus tööle umbes 18. nädalal, kõhust väljastpoolt tulevaid helisid eristab beebi umbes 20.-24. nädalast alates. Seetõttu alustame ka meie beebidega, kes ema kõhus vähemalt 20 nädalat kasvada saanud. Iga nädalaga areneb kuulmis- ja kuulamisoskus ja beebid saavad tunnis tehtavast muusikast ja ema lauluhäälest järjest rohkem osa, õppides eristama helisid ja ka nendele kõhus reageerima. Uurimused näitavad, et laulud, mida beebid on kuulnud ema kõhus, tunnevad nad ära ka pärast sündimist. Laulu mäletamine sõltub sellest, kui palju on beebi seda raseduse ajal kuulnud, nii et iganädalase laulutunni rutiini alguseks on just õige aeg! Lisaks võimaldab rühmatunnis osalemine emale rasedusaegset toetust ja sünnituseks ettevalmistust. Lauluosa juhendab Marit Laur Liikumise ja hingamise osa Inge Bachaus |
ARHIIV
October 2023
KATEGOORIA |
Hea Tunne OÜ
|
Kalevi 47
Tartu |
telefon: 53316263
e-post: ingevalgus[@]gmail.com |